0
 درباره من 

من در اردیبهشت ماه سال 1354 در یک خانواده مذهبی در تبریز متولد شدم. قبل از انقلاب پدرم صنعت گر بود و یک تراشکاری داشت. بعد از پیروزی انقلاب هم در صنعت فعال بودیم و امروز هم در این بخش افتخار خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی را دارم. با شروع جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه ایران، خانواده درگیر جنگ شد. علیرغم اینکه به دلیل کم سن و سالی نتوانستم در جبهه جنگ حضور داشته باشم ولی در راه دفاع از حریم وطن، 5 شهید تقدیم اسلام و انقلاب کردیم. البته در طول دفاع مقدس علاوه بر حضور مستقیم برادرانم در جبهه های نبرد حق علیه باطل، با ایجاد واحد تراشکاری با هزینه خودمان در لشگر عاشورا که در اهواز مستقر بود، حدود 7 سال برای جبهه های جنگ؛ خمپاره تولید می کردیم. بنده دوران ابتدایی را در سال 61 و در مدرسه شیخ عطار شروع کرده و سپس مقطع راهنمایی را در مدرسه قدس تمام کردم. دوره دبیرستان را هم در مدرسه والفجر به اتمام رساندم و همزمان نیز در کنار پدرم در واحد تراشکاری کار می کردم.

فعالیت خانواده در کار صنعت و علاقه ای که به این کار داشتم باعث شد که دوره کارشناسی را در رشته ساخت و تولید دانشگاه تبریز به پایان برسانم. کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت اجرایی (MBA) دانشگاه تبریز تمام کردم. مقطع دکترای خود را نیز از دانشگاه تهران و در رشته DBA گرایش کسب و کار اخذ نمودم. هم اکنون هم در دانشگاه تبریز در رشته دکترای اقتصاد بین الملل مشغول به تحصیل هستم.
با توجه به اینکه خانواده از قبل از انقلاب فعالیت صنعتی داشتند و من نیز از دوران کودکی و مدرسه در کنار پدر مشغول بودم، به این حوزه علاقمند شدم و به همین دلیل تحصیلاتم را هم در حوزه های اقتصاد و مدیریت تمام کردم. 
بعد از دوران دبیرستان و اخذ دیپلم، خودم یک واحد تراشکاری راه اندازی کردم و در آنجا کار می کردم. در طول مدتی که در صنعت فعالیت می کردم، به تدریج جذب NGO های مردم نهاد بخش صنعت شدم و در قدم اول به عنوان مشاور در انجمن قطعه سازان تراکتور فعالیت کردم. بعد هم عضو انجمن قطعه سازان تبریز شدم و دو دوره به عنوان عضو هیئت مدیره در این انجمن فعالیت کردم.

با توجه به علاقه ای که به کار گروهی داشتم، در انجمن نیرو محرکه استان به عنوان عضوی از انجمن و بعد هم رئیس انجمن مشغول فعالیت شدم و هنوز هم در این انجمن فعالیت دارم. به واسطه فعالیت و کسب تجربه در این انجمن بود که در انجمن نیرو محرکه کل کشور هم فعالیت دارم، یک دوره رئیس هیئت مدیره، بعد عضو هیئت مدیره و اخیرا هم با انتخاباتی که در سطح کشور برگزار شد باز هم به عنوان رئیس انجمن قطعه سازان کشور انتخاب شدم.

در سطح استان هم عضو خانه صنعت، معدن و تجارت بودم، یک دوره عضو هیئت مدیره و بعد هم نایب رئیس خانه صنعت استان بودم. الان هم به عنوان عضو هیئت مدیره خانه صنعت استان مشغول فعالیت هستم.

دکتر رضا پاشایی
مرد صنعت و اقتصاد

 انتخاب شده به عنوان ریاست انجمن نیرو محرکه و قطعات خودرو کشور
 کاندیدای  یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی